Verím, že si tu každý nájde informáciu, ktorá mu pomôže k lepšiemu ústnemu zdraviu :)
Verím, že si tu každý nájde informáciu, ktorá mu pomôže k lepšiemu ústnemu zdraviu :)
Zdravie ústnej dutiny je veľmi dôležite pre zdravie celého organizmu. Vedeli ste, že vaša ústna dutina je spojená s celkovým zdravím vášho tela?
Ak chcete chrániť svoje ústne zdravie, venujte denne dostatok času zubnej hygiene. Čistite si zuby aspoň 2x denne správnou zubnou kefkou spolu so zubnou pastou. Používajte vhodné medzizubné kefky a zubné nite pre dočistenie medzizubných priestorov, ktoré bežnou kefkou nevyčistíte. Použivajte ich 1x denne a to večer, ešte pred klasickou kefkou. Poradie používania má význam, aby do už vyčistených medzizubných priestorov sa dostala aj zubná pasta. Dobrým nadštandardom je ústna voda, ktorú môžete použiť aj počas dňa. Jedzte zdravo a obmedzte jedlá a nápoje s vysokým obsahom jednoduchých cukrov. Vymieňajte si kefku aspoň každé 3 mesiace/ak je opotrebovaná/po chorobe. Pravidelne absolvujte preventívnu prehliadku 1x ročne u svojho stomatológa. Akonáhle sa objavia problémy spojené s ústnym zdravím, kontaktujte zubného lekára alebo dentálnu hygieničku alebo si pomôžte liečivými preparátmi ako sú zubné pasty, ústne vody, či gély... všetko podľa akútnosti.
Starostlivosť o vaše zuby a ďasná je investíciou do vášho celkového zdravia. Oplatí sa to.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO skoro polovica populácie má problémy s ústnou dutinou. Pozitívne je, že väčšine týchto ochorení sa dá predísť doma.
Najčastejšie sa stretávame so zubnými kazmi a zápalmi ďasien. Udržanie zdravých zubov a ďasien je celoživotný záväzok a čím skôr sa naučíme správne návyky ústnej hygieny, tým jednoduchšie bude vyhnúť sa drahým zákrokom a dlhodobým zdravotným problémom.
Zubný kaz je infekčné ochorenie tvrdého zubného tkaniva. Príčinou vzniku je prítomnosť zubného plaku, ktorý je osídlený baktériami. Baktérie kvasia cukor, čo má za následok zníženie pH. Dlhodobé zníženie pH spôsobuje odvápňovanie zubnej skloviny. To je možné sledovať ako bielu škvrnu. Toto štádium je ešte zvratné datailným čistením a odstraňovaním plaku a vyšším prísunom fluoridov, ako sú napr. fluoridové zubné pasty, ústne vody, či gély. Ak sa nezlepší dentálna hygiena, toto poškodenie prechádza do hlbších tkanív zubu, čo sa už nazýva zubný kaz. Riešením je už len zubná výplň – plomba. Ideálne je teda zubným kazom predchádzať a to tak, že budeme pravidelne navštevovať dentálnu hygieničku a podľa jej rád dodržiavať ústnu hygienu pomocou dentálnych pomôcok, ako sú: dentálne nite alebo dentálne šabličky, medzizubné kefky, klasické kefky alebo elektronické kefky, jednozväzkové kefky atď.
Zápal ďasien je ochorenie spôsobené baktériami v zubnom plaku, ktorý sa prichytáva na zuby a hromadí sa pozdĺž línie ďasien a v medzizubných priestoroch. Ak sa zubný plak nedostatočne odstraňuje, stvrdne a vytvorí sa zubný kameň, ktorý spolu s novou vrstnou plaku dráždi ďasno a vedie k zápalu ďasien. Ak sa nelieči, môže prejsť na kostné lôžko a spôsobí parodontitídu, čo vedie k strate zubov. Najčastejším prejavom zápalu, je krvácanie ďasien. Preto predchádzaním aj liečbou je pravidelné odstraňovanie zubného kameňa a plaku u dentálnej hygieničky a pravidelné používanie dentálnych pomôcok ako pri zubnom kaze. No najzákladnejším sú medzizubné kefky. Na zmiernenie krvácania nám tiež môžu pomôcť aj preparáty na krvácajúce ďasná, napr. Zubné pasty na krvácanie ďasien, ústne vody proti krvácaniu alebo gély do medzizubných priestorov.
Je ťažké vyznať sa v množstve dentálnych pomôcok, ktoré sú na trhu, preto v nasledujúcich článkoch sa vám pokúsim rozobrať a poradiť jednotlivé pomôcky.